Opening a Bank Account
Pro základní fungování na Taiwanu vám postačí primárně hotovost, případně Revolut. Pro výběry z bankomatu používám Revolut Premium předplatné (výběry ze všech bankomatů zdarma do 9 000 CZK měsíčně). Občas se mi stává, že bankomat si vezme navíc 100 NTD poplatek.
Situace s platebními kartami je na Taiwanu poměrně špatná. Primárně jede stále hotovost nebo EasyCard, případně Line Pay.1 Kartou pak zaplatíte třeba v některých 7-Eleven, Carrefour a obdobných větších, nadnárodních řetězcích a občas v některých fast foodech jako McDonalds atp. Pokud už terminál mají, stále nemáte vyhráno. Ve většině případů totiž neberou MasterCard nebo Visa.
Pokud se tedy z nějakého důvodu, třeba kvůli stipendiu nebo platbám za nájem, rozhodnete pustit do jednoho z nejvíce archaických bankovních systému na světě, můžete pokračovat ve čtení.
Banky na Taiwanu
Ano opravdu je to tak, Taiwan patří mezi země s velmi archaickým bankovním sektorem, kde stále vévodí papír, karta, online platby a internetové bankovnictví je bráno za nadstandardní službu. Samozřejmostí jsou poplatky téměř za vše: založení účtu, převod, výběr prostředků, online platby atp.
Obzvláště pro cizince je pak důležité, dbát na banku, kterou zvolíte. Především z několika důvodů, např.:
- Některé banky požadují Alien Resident Certificate (tzv. ARC).
- Některé banky mají bankovní aplikaci pouze v čínštině.
Také můžete volit banku podle pokrytí bankomaty, např. CTBC má bankomaty především ve všech 7-Eleven. Cathay zase v metru atp. Jako se vším na Taiwanu, počítejte s velmi špatnou, až žádnou znalostí angličtiny.
Já zvolil Chunghwa POST, především pro to, že má pobočku přímo v NTU kampusu, jsou tedy na zahraniční studenty už docela zvyklí a byli velmi nápomocní.
Prerekvizity
- Nechte si udělat razítko. Za mě doporučuji s vaším čínským jménem.
- Zajděte na imigrační a obstarejte si UI Number. ⚠️ Pokud jste si udělali razítko s čínským jménem, musíte si jej také nechat zapsat do UI Number formuláře!
Rezervace
Pro otevření účtu je třeba nejpre udělat rezervaci:
- Vemte si s sebou váš UI Number doklad. Raději také pas a razítko.
- Dojděte na pobočku a vezměte si lístek na bankovní služby.
- U okýnka řekněte, že chce udělat rezervaci na otevření bankovního účtu. Pokud nemáte razítko nebo se neshoduje s tím, co máte v UI Number dokladu, nevěšte hlavu. Chunghwa POST snad jako jediná banka umožňuje využít váš evropský podpis. Má to jeden háček, a to že tak umožňuje pouze na pobočce v kampusu. Pokud byste potřebovali využít jejich služby na jiné pobočce (i vklady/výběry), máte smůlu.
- Dostanete dokumenty, které je třeba do příště vyplnit.
- Napište se do seznamu na požadovaný čas.
Den D
- Dorazte na pobočku v daný čas. Lístek si neberte a jděte rovnou na přepážku.
- Pro vyřešení nezbytného papírování budete potřebovat také vaši současnou adresu na Taiwanu (anglicky i čínsky), telefonní číslo na Taiwanu, rodné číslo v ČR, UI number atp.
- Dostanete tzv. passbook, to je papírová knížečka (o velikosti pasu) s čipem. Do této knížky se píšou veškeré vaše transakce. Je třeba si na ni nastavit PIN.
- Potřebovat ji budete například pro vklady nebo výběry na pobočce. Společně s vaším razítkem/podpisem.
- Požádejte o platební kartu Visa (raději explicitně zmiňte). Mně byla nabídnuta Visa společně se zabudovanou EasyCard.
- Stejně tak požádejte o přístupy do internetového bankovnictví. Na pobočce jsme zprovoznili mobilní aplikaci společně. Má pouze čínský název, proto dávám odkaz na App Store.
Dojmy
Ano, banky jsou proti ČR opravdu archaické. Na druhou stranu byly dámy v kampusácké Chunghwa POST opravdu milé, ochotné a s angličtinou problém nebyl. Pokud bych měl příště zařizovat účet na Taiwanu, určitě bych šel znovu.
Například i největší mobilní operátor bere pouze hotovost ↩︎