jmeinlschmidt

Before Departure

To, že jsem přijatý do magisterského programu na National Taiwan University (NTU) jsem se dozvěděl zhruba hodinu před tím, než jsem šel na potítko svých bakalářských státnic. Po úspěšném dokončení státních zkoušek tak začíná poměrně intenzivní kolečko vyřízování.

Tento článek nebo spíše možná série má být jakési shrnutí a třeba pomůže budoucím generacím.

Úvod

Začněte vše řešit co nejdřív.

Podle informací o harmonogramu bylo v mém případě třeba na Taiwanu být před 29. 8. a konec semestru 22. 12. Některé zkoušky se v závislosti na garantovi předmětu mohou podle místních studentů protáhnout i do nového roku, ale to by se nemělo týkat zahraničních studentů.

Zdravotní prohlídky

Taiwan je poměrně striktní ohledně cizinců. Pokud plánujete setrvat déle než 180 dní, čeká vás rozšířená zdravotní prohlídka také o vyšetření na parazity ve stolici, HIV, atp… Ja zůstávám pouze 126 dní, takže se spokojí pouze se základní zdravotní prohlídkou vyžadující základní vyšetření jako tělesné míry, nemoci, alergie, rentgen hrudníku, vyšetření moči a krve atp. Některé vyšetření lze vykázat na pojišťovnu v rámci preventivní prohlídky, něco však s velkou pravděpodobností budete muset platit sami (např. rentgen hrudníku).

Očkování

Na NTU jsou povinná očkování proti spalničkám i zarděnkám popř. lze doložit vyšetřením imunity proti těmto onemocněním. Pro mne to bylo radostné shledání s mým očkovacím průkazem zhruba po 15 letech, a tak je pravděpodobné, že stejně jako já, budete nemile překvapeni.

Pokud máte některá očkování propadlá, chybí vám úplně, nebo si stejně jako já necháte na svoje náklady udělat i vyšetření protilátek (cca 1 500 Kč), počítejte především s tím, že u očkování je třeba odstupu mezi dávkami, a to klidně i několik týdnu. Času do odletu je málo a je tak možné, že ne vše se dá v ČR stihnout.

Zároveň doporučuji konzultovat cestu s lékařem ohledně cestovních očkování. Já byl spokojený v Avenier. Cestuji různě po světě a základem pro mne bylo alespoň očkování proti vzteklině. I s dalšími očkováními (břišní tyfus, horečka dengue, meningokok atp.) počítejte s rozpočtem vyšší jednotky tisíc, možná lehce přes 10 tis. Kč. Zkuste se podívat na svoji zdravotní pojišťovnu, jestli nenabízí alespoň nějaký malý příspěvek v rámci prevence.

Vízum

Taiwan, tedy Republic of China, má s ČR bezvízový styk. To však není úplně výhra, jelikož platí jen na 90 dní, možnosti jsou tedy dvě:

  1. V polovině pobytu si naplánovat výlet mimo Taiwan. Je však třeba mít letenky koupené ještě před prvním vstupem na Taiwan.
  2. Nechat si udělat standardní vízum do 180 dní.

Já zvolil bezpečnější variantu #2. Navíc s možností více vstupů na Taiwan, takže jsem mohl v klidu výletit i do okolních zemích. Počítejte však s větším množstvím papírování:

  1. Samotná žádost o vízum
  2. Zvací dopis od NTU
  3. Potvrzení o finančních prostředcích – buď výpis z účtu nebo potvrzení od školy, že budete pobírat stipendium.1

V Taiwanské kanceláři byli milí a nápomocní, případně najdete víc informací na webu. Cenově zhruba do 2 tis. Kč a budou mít váš pas zhruba dva týdny.

Dále potřebujete ještě před příletem zpáteční letenku, nebo alespoň letenku pryč z Taiwanu. 2 Tu vyplňujete již do Arrival Card. Lze vyplnil na letišti, ale také online předem, což velmi doporučuji.

Cestovní pojištění

Je to nutnost nejen pro vás, ale i pro NTU. ČVUT má smlouvu s Evropskou pojišťovnou v rámci které budete mít celosvětové pojištění na 180 dní za cca 10 tis. Kč. Nic lepšího jsem v době hledání nenašel.

Doporučuji také předem stáhnout jejich mobilní aplikaci. Pokud budete muset vyhledat lékařskou (nebo jinou) pomoc, je třeba se nejdříve spojit s pojišťovnou. Mimochodem NTU kampus má vlastní zdravotní středisko.

Ubytování

Jedna z více problematických oblastí je ubytování. Za AirBnB na čtyři měsíce se spíše nedoplatíte, je tak třeba hledat něco dlouhodobějšího. Zatím stále nepřekonaným nástrojem jsou Facebookové skupiny.

Dobré je začít hledat už v ČR. Je bežné, že se dělají video prohlídky, pokud si oni řeknete. V srpnu je opravdu peklo něco najít. Čas mezi příletem a začátkem dlouhodobějšího ubytka vyplňte AirBnB. Druhý způsob je také po příletu chvíli střídat AirBnB a mezitím hledat. Pokud začnete hledat už v ČR, určitě tím ale nic nezkazíte.

Narazíte na různé druhy ubytování, za mě byla kritéria: Pokoj a koupelna musí být oddělené místnosti (ano, opravdu jsem viděl postel a záchod v jedné malé místnosti), alespoň jedno větší okno (také méně častá věc), klimatizace (opravdu je tady nutnost), stůl atp. No, šťastné hledání…


  1. Potvrzení o stipendiu mi na žádost vystavili na rektorátu. ↩︎

  2. Podle Immigration Act Chapter 4, Article 18 může být absence zpáteční letenky důvod k zamítnutí vstupu: ↩︎