jmeinlschmidt

Mobile Tariff

Pro cestování mimo EU běžně používám předplacené datové eSIM, a to většinou pro konkrétní zemi. Některé aplikace nabízí také regional eSIM. Nedá se říci, která aplikace je nejlepší. Každá mívá různé nabídky. Já zatím využíval tyto:

Na veřejné WiFi se na Taiwanu moc nedá spoléhat. Je asi vcelku jasné, že dlouhodobě se takto fungovat nedá, navíc pokud váš telefon neumožňuje eSIM. Budete proto potřebovat koupit místní tarif.

Mobilní operátoři

Narozdíl od ČR je opravdu třeba vybírat i podle toho, jaké má operátor pokrytí signálem. Podle těchto kritérií mi nejlépe vychází Chunghwa Telecom (čínsky 中華電信股份有限公司). Pokrytí má údajně dobré i na venkově, což vás bude zajímat, pokud se rozhodnete cestovat mimo Taipei. Zároveň ke svým tarifům nabízí variantu s eSIM zdarma (hálo Česko, kdy to bude u nás?)

Mobilní operátoři jsou podle zákona povinni vám SIMku napárovat s vaším pasem. Předplacených SIMek na své jméno můžete mít napsaných asi 5. Je zajimavé, že Nomad eSIM po mně pas ani cokoliv jiného nechtěl 🤔.

Zakoupení předplacené SIMky na letišti

Narovinu říkám, je to nejlepší, co můžete udělat. A to hned z několika důvodů:

  1. Ušetříte si mentální energii při hledání pobočky operátora ve městě a budete to mít hned za sebou.
  2. Umí relativně dobře anglicky. Na Taiwanu je jinak situace s angličtinou velmi špatná, až tristní, a to i u mladých lidí. V centru jsem se na pobočce sotva domluvil.
  3. Turistické tarify: Ano, bohužel vám na letišti nabízí výhodnější tarify, které v normální pobočce neseženete. (což je vlastně asi opačná zkušenosti proti jakékoliv službě na letišti v Praze)

Na letišti vám nabídnou speciální tarif neomezená data (objem i rychlost) na 135 dní. Tento tarif není možné sehnat jinde. Což by bylo perfektní řešení mé situace na Taiwanu, kde zůstávám zhruba 130 dní. Cenově vychází na 2 600 NTD (+ 300 NTD za aktivaci SIM). Tedy v přepočtu zhruba 2 100 CZK celkem (~450 CZK na měsíc) za neomezená data a nějaký kredit na volání zdarma.

To má ještě jednu výhodu, a to že v případě tohoto tarifu vám SIMkarta zůstává a můžete ji eventualně prodloužit (tedy vám zůstane stejné tel. číslo).

Zakoupení předplacené SIMky ve městě

Jelikož rád situace komplikuji, rozhodl jsem se pořídit tarif až ve městě, kde takto výhodné tarify nemají a anglicky také příliš neumí. Zašel jsem tedy do pobočky Chunghwa Telecom Nanjing East Service Center. Možnosti pro dlouhodobější předplacené tarify byly následující.

  • 30 dní za 1 000 NTD
  • 90 dní za 2 199 NTD
  • 180 dní za 3 999 NTD

Chtěl jsem vyřešit můj 4měsíční pobyt kombinací 30+90 dní. Je třeba počítat s tím, že se jedná o dvě různé SIMkarty, nelze prodloužit tu původní jako u tarifu na letišti, tedy přijdete o původní telefonní číslo. Zároveň jsem se dozvěděl, že to nelze, protože je třeba SIMkartu aktivovat ihned.

Vzal jsem tedy 90 dní a v listopadu tuto zkušenost absolvuji znovu s 30 denním tarifem. Celkem tak půjde o částku 3 199 NTD (zhruba 2 300 CZK celkem) na 120 dní, tedy přibližně 575 CZK na měsíc. Porovnejte sami s tarifem z letiště (za ~450 CZK na měsíc).

Pán na pobočce se mi se slovy výhodné snažil vnutit ještě jiný tarif za 899 NTD na měsíc (zhruba 630 CZK) + 300 NTD za aktivaci SIM. Marně jsem se snažil pochopit, v čem je tarif výhodnější a musel jsem ho odmítnout.

Jako u většiny míst v Taipeji se nedá platit kartou. Musíte si přinést cash. Pozitivní však je, že jsem k tarifu dostal eSIM bez poplatku. Nemusím tak vyndavat svoji českou SIMku a vystavovat se riziku, že ji někde vytratím.

Jedná se o tarify pouze pro 4G. 5G je za příplatek, ale upřímně nějak nevidím potřebu (měřeno v Taipeji, v hustě zastavěné ulici.):

Speedtest LTE

Velmi stručně shrnuto: Zpětně lituji, že jsem řešil tarif až ve městě. Udělejte to už na letišti. Společně se silnou jazykovou bariérou a faktem, že zaměstnanci pobočky zřejmě prvně viděli Taiwanské vízum, jsem tam strávil zhruba 30 minut.