No Trash Cans?!
Kde jsou popelnice a odpadkové koše?
To byla jedna z mých otázek, když jsem chtěl vynést odpad z bytu. Ne náhodou to souvisí s tím, že skoro každý den slyším venku hrát melodii, jako kdyby přijela zmrzlina. Není to ale zmrzlina, jsou to popeláři.
Taipei opravdu nemá popelnice, ani odpadkové koše. 1 Pokud chcete vyhodit smetí, vyhlížejte znělku popelářů a včas vyběhněte s pytlem ven. Ani tak ale nemáte vyhráno. Odpad totiž od vás vezmou, jen pokud je ve speciálním pytli. Každá čtvrť má navíc vlastní barvu pytle. Za ten pochopitelně musíte zaplatit. Dá se sehnat např. v 7-Eleven2, což je asi nejznámnější síť obchodů ve východní Asii, resp. taková večerka na steroidech, prakticky základ místní infrastruktury.
Z tohoto důvodu začala Taipei před časem rušit veřejné odpadkové koše, stávaly se totiž snadným cílem pro levné zbavení se domácího odpadu. Pokud někde během návštěvy města vyrobíte bordel, vezmete si jej zkrátka domů nebo využijete některé koše v 7-Eleven nebo v metru.
Recyklovaný odpad
Zaznamenal jsem, že jezdí dvě auta – jedno na směsný odpad (klasické popelářské auto) a druhé na recyklovaný odpad (dodávka). Popeláři od vás odpad převezmou a roztřídí za vás. Uděláte jim ale dobrou službu, pokud ho už předem doma roztřídíte. I proto ma Taiwan jednu z nejlepších úrovní recyklovanosti odpadu na světě.
Dodatek
Místo vyhlížení popelářů můžete na internetu najít přesný rozpis. Existuje také přímo aplikace do mobilu. V některých čtvrtích mají jako znělku např. Für Elise.
Původní záměr Taiwanských politiků byl snížit množství odpadu, který běžná populace generuje. Zřejmě se inspirovali (v Praze) oblíbeným pojmem Dopravní indukce. Tedy, že snížení množství košů povede ke snížení množství odpadu. Vyhodnocení této politiky ponechám odborníkům.
Za sebe si jen dovolím komentář, že ze všech navštívených zemí jsem zdaleka nejvíce odpadu zatím vyrobil pravě na Taiwanu. Je tak především proto, že prakticky vše je několikanásobně balené. V obchodech má téměř každý kus ovoce vlastní obal, většinou navíc zabalený do “bublinkové” folie. Stejně jako neexistuje volné pečivo – tedy, každý kus pečiva je ve vlastním obalu atp. Pokud je více kusů pečiva v jednom balení, opět máte každý kus zabalený zvlášť a pak ještě jednou jako celek…
Ve své podstatě jejich systém na nakládání s odpadem považuji za rozumnou věc. Nechci si ani představovat, jaký smrad by na ulici udělal hnijící odpad a místní podnebí, tedy 35 °C ve stínu a skleníkovitá vlhkost vzduchu.