NTU Campus Transport
Před čtením tohoto článku doporučuji přečíst článek Taiwan Public Transport.
Doprava v kampusu
NTU v Taipeji má za mě naprosto nádherný kampus. S místním podnebím se tu popasovali bravurně - všude stromy, stín, místa kde se schovat před deštěm nebo si jen sednout a učit se. To celé doplňují různé malé krámky a stánky s jídlem rozeseté po celém kampusu. To má jednu zásadní logistickou výhodu – v době oběda se nenakýbluje celý kampus do dvou menz jako v případě Dejvic, ale je rozprostřený po velkém množství menších podniků… Ale o kampusu třeba někdy v samostatném článku.
Co je pro dopravdu zásadní je ale velikost kampusu. Ten je kolem dokola ohraničen významnými silnicemi a projít skrz ho pěšky zabere minimálně 20 minut. Mimochodem NTU má zhruba dvojnásobný počet studentů proti ČVUT.
Podotýkám, že Taipei je navíc placka, takže doprava na kole se jeví jako perfektní řešení. No a je tomu opravdu tak. Máte minimálně dvě možnosti:
- Koupit si vlastní kolo: Na bazaru se dá sehnat poměrně levně. Město navíc pravidelně dělá jakési aukce. Pozor! Kolo je třeba si zaregistrovat na své jméno. (Jak se to dělá? To fakt netuším🤷♂️)
- Používat YouBike
Kola v kampusu jsou opravdu všude a jsou suveréně v majoritě. Subjektivně mi přijde, že dokonce více než co jsem měl možnost pozorovat, když jsem studoval v obdobně rozsáhlém kampusu v Nizozemsku.
Pro vlastní kola máte k dispozici stojany, resp. taková obří parkoviště. Jen pozor – ta v centru kampusu mají otvírací dobu a pokud ji promeškáte, kolo vám odvezou a za poplatek tuším 100 NTD ho dostanete zpátky. Parkoviště u kolejí pochopitelně otvírací dobu nemají. Koleje, až na koleje pro zahraniční studenty1, jsou součástí kampusu.
Věc která mi ale přijde naprosto geniální je, že chytří lidé dali hlavy dohromady a YouBike vybudoval stojany nejen u východu z metra, ale i u všech vstupů do kampusu a vlastně téměř každé budovy, která v kampusu je! Na jakýkoliv přesun po kampusu tak používám výhradně kolo. Co se týče uživatelské přívětivosti, kterou jsem nakousl již v předchozím článku – kolo odemykám studentskou kartičkou, kterou se dá zároveň platit i ve vetšině podniků/obchodů v kampusu (jelikož má zabudovanou EasyCard). Tomuto systému dopravy nemám vůbec co vytknout a vlastně se dost stydím, že nás v Dejvicích nic takového ještě nenapadlo…
YouBike myslím nabízí nějaké minuty každý den zdarma. Mně se vyplatilo si koupit MegaCity Pass, takže jezdím prvních 30 minut zdarma, a to mi bohatě stačí. Jinak cenově jsou to za minutu naprosto zanedbatelné částky.
Individuální doprava
Jak již bylo zmíněno, kampus je ohraničený významnými dopravními cestami. Téměř na každé příjezdové cestě jsou jakási sběrná podzemní parkoviště, a to jak pro auta, taky i skůtry (které tu jsou v totální majoritě).
Pokud se vám poštěstí do školy jezdit na skůtru, můžete tato parkoviště využívat. Postačí vaše školní kartička s EasyCard, kterou si pípnete.
Academia Sinica
Část kampusu se nachází mimo hlavní kampus, v tzv. kampusu Academia Sinica na okraji města. Z NTU kampusu je to poměrně daleko, cca 1.5 hodiny jízdy metrem, NTU proto vypravuje Shuttle bus mezi kampusy, který jezdí pravidelně zhruba jednou za hodinu. Jízdní řád lze nalézt na webu.
V hlavním kampusu zastavuje nejdříve naproti Zhonghe Lecture Building a následně naproti Fu Bell. Z vlastní zkušenosti doporučuji nastupovat na první zastávce, jelikož na té druhé již občas bývá plně obsazený a nevezme vás.
Tečka na závěr
Taipei je vlastně takový Liberec bez kopců: Prší, a to hodně a nečekaně… Místní obyvatelstvo se situaci přizpůsobilo a zdejší hlavy dokázaly vyvinout techniku jízdy na kole za držení deštníku. Ač jsem se opravdu snažil o osvojení si této dovednosti, sen o jízdě na kole s deštníkem jsem si tak bohužel zatím nesplnil.
Tzv. Prince House. ↩︎