jmeinlschmidt

Seal Stamp

Jednou z dalších zajímavostí je podepisování. Není totiž zvykem, se podepisovat ručně jako v ČR. Nýbrž každý má své “razítko” (v angličtině seal stamp, 印章 yinzhang v čínštině). Pokud si tedy chcete například založit účet v bance, bez razítka se neobejdete.

Razítko

Čínské jméno

Pojďme ale o krok zpátky, ideální (nikoliv však nutné) je mít přidělené čínské jméno. Moje mi přidělila univerzita, když jsem v přihlášce žádal o jeho přidělení. Na Taiwanu se tak jmenuji jen a pouze 杰庫布 (čte se Jié kù bù), což je vlastně proti mému dlouhému příjmení docela výhra. Místní mi říkají pouze 庫布 (kù bù). Jde však spíše jen o jakousi transkripci.

Což je trochu škoda, protože jména jsou velká součást taiwanské kultury. Dětem se vybírají především podle jejich významu, aby zněla poeticky a celkově je velmi kladen důraz na symboliku. Např. Ming-Hui (zítřejší květ) atp.

Pokud se chystáte na Taiwan, zkuste s někým místním vybrat vhodné jméno. Na univerzitě by ho pak měli přijmout. Já již zůstanu u svého 杰庫布, protože není příliš doporučované jej měnit.

Hledání razítka

Razítka jako taková se vyrábí především ze dřeva. Ti, kteří by rádi něco hezkého, honosného, mohou využít i jiné materiály (nejčastěji šutr nebo třeba i slonovina).

Razítko 2

Jelikož ho pravděpodobně využiji jen jednou v životě, a to v bance, vystačím si s nejlevnějším dřevěným. Vyrobí ho prakticky v jakémkoliv zámečnictví (v angličtině locksmith, 開鎖店 kāisuǒ diàn v čínštině). Ta jsou skoro na každém rohu. Většinou se jedná o mrňavé zapadlé krámky. Může být těžší je najít. Poznávací znamení je ale vždy cedule razítka.

Já zašel k milému postaršímu pánovi do zámečnictví 和泰刻印社 na adrese No. 3號, Taishun St, Da’an District, Taipei City, Tchaj-wan 106 a musím ho opravdu doporučit. Anglicky se nedomluvíte. Není ale moc co diskutovat, ukážete obrázek razítka a vaše jméno, které na něm chcete mít. Já zvolil bezpečnou metodu a ukázal své čínské jméno na screenshotu na telefonu. ⚠️ Pozor! To, co si dáte na razítko se musí shodovat s tím, co máte v dokladech o UI Number. Tedy buď evropské nebo čínské jméno.

Trvalo to zhruba pět minut a stálo 50 NTD, což je na dnešní dobu (rok 2023) perfektní cena. V jiném zámečnictví se mi stalo, že si paní řekla o 300, dejte si asi tedy pozor.

Závěrem

Svoje razítko z pochopitelných důvodů zveřejňovat nebudu. Vypadá to ale cool. Pokud budete trvat na svém českém jméně, asi to úplně nebude problém. Jen to razítko bude trochu větší a dražší.