jmeinlschmidt

The Most Useful Apps in Taiwan

Finance

Osobně jsem si za celou dobu na Taiwanu, ale i jinde po světě vystačil s Revolutem. Málokdy jsem se setkal s poplatkem za výběr z bankomatu. V základní verzi (tj. té zdarma) má Revolut limit na výběr z bankomatu, vše nad limit je zatížené menším % poplatkem, se kterým se dá žít. Já osobně si platím Premium, jelikož hodně cestuji. V takovém případě je limit na výběr o něco vyšší.

Za mě malé (ale ne nutné) doporučení – ne jednou se mi vyplatilo mít dvě karty od různých společností. V mém případě MasterCard a Visa. Ne všude po světě totiž berou oboje.1

Jazyk

Na Taiwanu se primárně mluví čínsky, konkrétně mandarínštinou s Taiwanským nádechem a píše se tradičními znaky. Pro překládání musím všemi deseti doporučit Pleco a Naver Papago.2

DeepL a Google Translate zmiňuji spíše jako alternativy, jelikož se mi Papago osvědčil více a to i pro překlad z obrázku, což považuji za kritickou funkcionalitu, především pokud si chcete přeložit menu v restauraci.3

V Pleco můžete znaky nejen kreslit rukou nebo využít Pinyin4, ale zároveň jej využít i pokud se čínsky učíte. Znaky (popř. slova) si můžete ukládat a nebo z nich přímo v aplikaci tvořit tzv. flashcards pro učení. U znaků se také dozvíte pořadí psaní tahů nebo radikály (resp. komponenty), ze kterých je daný znak složený. Za mě velmi užitečná aplikace, kterou při učení využívám prakticky denně.

Pokud se učíte s pomocí Pleco, dejte si však pozor na některé výrazy. Čínština je velmi bohatý jazyk s řadou dialektů, a tak i na Taiwanu se používají některé specifické výrazy, které vám Pleco primárně při vyhledávání z angličtiny nenabídne.5

Doprava

Začněme od plánování cesty, bez pochyby je nejlepší Googe Maps – ať už se chystáte autem, pěšky, na kole6 nebo klidně i MHD. V případě MHD v Taipeji pak ale doporučuji vypnout autobusy7 a využívat primárně metro. Nejen že Google Maps občas doporučí nelogické spoje s autobusy, ale především ve špičkách mohou nabírat výrazné zpoždění.8

Jak již jsem zmiňoval v mnoha článcích, dvě věci jsou na Taiwanu naprostou nutností - EasyCard a YouBike, tedy sdílená kola. Pro registraci na kola potřebujete oficiální aplikaci, místní telefonní číslo a nepřekvapivě EasyCard.

Pokud potřebujete využít taxi, především jako cizinec v Taipeji nejvíce oceníte Uber. Bolt ani jiné podobné služby tu v tuto chvíli bohužel nejsou. Mimo samotný Uber musím také doporučit Uber Eats, kde naleznete nepřekvapivě široký výběr všech možných jídel a jde asi o nejpopulárnější aplikaci týkající se dovážky. Největší bonus – velká část menu tam má uvedené obrázky, narozdíl od restaurací.

Další aplikace, které se budou hodit v hromadné dopravě:

Ubytování

Především v Asii je nejvíce populární Agoda. Dále je možné využívat Booking. Alternativně je možné zkusit využít Airbnb, ale osobně jej využívám až jako poslední možnost.

Osobně v cizině preferuji využívání výše uvedených služeb než bookování hotelu napřímo. Ač to může znít nelogicky, nejen že to šetří nervy a čas, ale v případě problémů s ubytováním tím do jisté míry přenáším odpovědnost právě na zprostředkovatele.

Atrakce

Pokud se chystáte poznávat, určitě nezapomeňtě vyzkoušet Klook nebo kkday. Nejen, že najdete atrakce uceleně na jednom místě, ale také můžete využít různé akce nebo slevy na nákup vstupenek. Obzvláště, pokud na Taiwanu nejste místní, je to pohodlnější způsob nákupu vstupenek.

Ohledně hledání průvodce musím doporučit GuruWalk, kteří působí téměr všude po světě. Vyberte si průvodce, který je vám sympatický a následně zaplatíte jen tolik, kolik sami uznáte za vhodné. V Taipeji jsem se vydal na hike společně s Shih-Heng, bylo to fantastické a mohu jedině doporučit.

Pokud chcete poznat nové přátele, musím doporučit Meetup, často tam najdete různé language-exchange setkání, hraní deskovek, společné výlety atp. Nejen pokud jste solo-traveler, existuje supr appka TripBFF, díky které se na svých cestách můžete potkat nejen s dalšími cestovateli, ale kolikrát taky s místními. V poslední řadě fungují i různé Facebook skupiny, především na plánování hiků atp.

Ostatní

Jestli existuje něco, co vás na Taiwanu zaručeně překvapí, je to počasí a na jeho předpověď vetšinu času mainstream aplikace, jako např. Apple, bohužel nefungují. Osobně používám oficiální Taiwan Weather.

Nejpopulárnější chatovací aplikace, které se nejspíše už vůbec nevyhnete, je Line.

Jestliže na Taiwanu zůstáváte déle, může se hodit aplikace pro účtenkovou loterii. Obdobně pak aplikace např. pro FamilyMart.

Pokud někdy budete interagovat s popeláři, nejspíše využijete aplikaci s přesným rozpisem.


  1. Pokud se totiž vydáte např. do Hong Kongu, metro akceptuje pouze Visa kartu. ↩︎

  2. Naver Papago také musím doporučit pokud se chystáte do Koreji. ↩︎

  3. Bohužel obrázkové menu v restauracích na Taiwanu spíše nenajdete. Nebuďte nemile překvapni, místní především na výlohách stánků s oblibou píší menu do sloupečku (nikoliv řádku), s čímž si zatím aplikace ne vždy dokáží poradit. ↩︎

  4. Oficiální systém zápisu čínských znaků využívaný pro výuku. ↩︎

  5. V takovém případě se držte překladů v taiwanských učebnicích čínštiny. ↩︎

  6. Vědeli jste, že Google Maps mají integraci na YouBike 2.0↩︎

  7. Vypnutí autobusů a další nastavení při hledání spojů lze provést v možnostech vyhledávání. ↩︎

  8. Google Maps využijete nejen na plánování cest, ale také na hledání restaurací atp. Na rozdíl od ostatních asijských zemí, Taiwan využívá primárně Google Maps. Za povšimnutí stojí recenze – místní jsou v hodnocení restaurací naprosto nekompromisní a nízké hodnocení tak zdaleka neznamená špatný podnik (tedy alespoň ne na české poměry). ↩︎